piątek, 10 marca 2017

Królowe Hanoweru cz 1

Dziś wyjątkowo post w piątek, gdyż miesiąc temu postanowiłam,że powstanie blog o rodzinnie z Hanoweru.
 Królowe Hanoweru można powiedzieć w skrócie "teściowa (Charlotta) z synowymi."





Zofia Charlotta Mecklenburg-Strelitz (ur. 19 maja 1744 w Mirow; zm. 17 listopada 1818 w Royal Botanic Gardens) – niemiecka księżniczka Mecklenburg-Strelitz, królowa Wielkiej Brytanii.
Jej rodzicami byli książę Mecklenburg-Strelitz, Karol Ludwik Fryderyk oraz jego żona Elżbieta , księżniczka Saksonii. Jej ślub z Jerzym III odbył się 8 września 1761 roku,  mieli 15 dzieci.
ilustracjaTeściowa Szarlotty nie powitała synowej z otwartymi rękami, przez pewien czas panowało napięcie między dwoma kobietami. Pomimo braku sympatii teściowej i tego, że król był przed małżeństwem związany z wieloma kobietami, małżeństwo było szczęśliwe. Chociaż z biegiem czasu miała znaczny dostęp do władzy, nie nadużywała jej.
Królowa Szarlotta była żywo zainteresowana sztuką, wspierała Jana Christiana Bacha, który był jej nauczycielem muzyki. Swój utwór poświęcił dla niej Wolfgang Amadeus Mozart. Królowa zakładała domy i szpitale dla oczekujących matek. Szarlotta była także bardzo dobrym amatorem botanikiem. Wielką wagę przywiązywała do edukacji.
Szarlotta utrzymywała bliskie stosunki z Marią Antoniną, królową Francji. Łączyła je miłość do muzyki i sztuki, w których brały udział. Nigdy jednak nie spotkały się osobiście. Po wybuchu rewolucji we Francji, królowa Wielkiej Brytanii szykowała już apartamenty dla Marii Antoniny i jej rodziny. Szarlotta była wstrząśnięta późniejszymi losami swojej przyjaciółki.
Jej Następczyniami do objęcia Królowej Hanoweru i Wielkiej Brytanii został synowe.
 ilustracja
Karolina Brunswick-Wolfenbüttel (ur. 17 maja 1768 w Brunszwiku, zm. 7 sierpnia 1821 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii i Hanoweru jako żona króla Jerzego IV, wcześniej księżna Walii.
Była córką Karola Wilhelma Ferdynanda, księcia Brunswick-Wolfenbüttel oraz Augusty Charlotty, siostry króla Jerzego III.
Wyszła za mąż za swojego kuzyna, przyszłego króla Jerzego IV. Uroczystość odbyła się 8 kwietnia 1795 roku. Jej małżonek uważał Karolinę za kobietę brzydką i niedbającą o higienę, poza tym podejrzewał, że w chwili ślubu Karolina nie była już dziewicą. On sam był już raz żonaty - w sekrecie ożenił się z Marią Fitzherbert, ale małżeństwo to było nieważne, ponieważ ojciec Jerzego nie wyraził na nie zgody.
Król Jerzy IV i Karolina mieli tylko jedno dziecko - córkę Charlottę Augustę. Karolina zmarła w wieku 53 lat i była ostatnią królową-małżonką, która nie przeżyła swojego króla-męża.

Adelajda Amalie Luise Therese Caroline Sachsen-Meiningen (ur. 13 sierpnia 1792 w Meiningen,  Niemcy, zm. 2 grudnia 1849 w Bentley Priory, Wielka Brytania) – księżna Clarence, królowa Wielkiej Brytanii.
Była córką Jerzego I, księcia Saksonii-Meiningen, oraz księżniczki Luisy Eleonory. Adelajda wyszła za mąż za księcia Clarence – Wilhelma.  Z tego małżeństwa urodziło się dwoje dzieci – dwie księżniczki:
  1. Charlotta Augusta (1819-1819)
  2. Elżbieta (1820-1821).
Fryderyka Karolina Zofia Aleksandra (ur. 2 marca 1778 w Hanowerze; zm. 29 lipca 1841 w Hanowerze), księżniczka Mecklenburg-Strelitz, księżna Cumberland, królowa Hanoweru.
Piąta córka Karola II, księcia Mecklenburg-Strelitz, i jego pierwszej żony, Fryderyki.
Księżniczka Fryderyka była bratanicą przyszłej teściowej, królowej Charlotty.
Miała trzech mężów, jej ostatnim mężem został 29 maja 1815 w Niemczech(29 sierpnia w Londynie) Ernest August I, księcia Cumberland. Od 20 czerwca 1837 zostali nowa parą królewską Hanoweru.
Mieli córkę  i syna Jerzego V.

Alexandrine Marie Wilhelmine Katharine Charlotte Therese Henriette Luise Pauline Elisabeth Friederike Georgine, Prinzessin von Sachsen-Altenburg (ur. 14 kwietnia 1818 w Hildburghausen, zm. 9 stycznia 1907 w Gmunden) – ostatnia królowa Hanoweru.
Maria była najstarszą córką księcia Józefa z Saksonii-Altenburga (1789–1868) i Amalii Luizy Wilhelminy Wirtemberskiej (1799–1848).
18 lutego 1843 w Hanowerze, Maria wyszła za mąż za Jerzego V, następcę tronu Hanoweru. Mieli trójkę dzieci:
  • Ernesta Augusta (1845–1923), następcę tronu Hanoweru i trzeciego księcia Cumberland i Teviotdale, męża księżniczki Thyry Duńskiej
  • Fryderykę (1848–1926), żonę barona Alfonsa von Pawel-Rammingen
  • Marię (1849–1904)

Jerzy i Maria zostali królem i królową Hanoweru 18 listopada 1851. W wojnie austriacko-pruskiej mąż Marii w 1866 poparł Austrię, a w odpowiedzi wojska pruskie obległy Hanower. Jerzy V został wygnany z kraju 20 września 1866, a królestwo Hanoweru zostało włączone do Prus. Jerzy i Maria z trójką dzieci wyemigrowali do Austrii i zamieszkali w Gmunden.
Jerzy umarł na wygnaniu 12 czerwca 1878, a Maria przeżyła go o 28 lat i zmarła 9 stycznia 1907 w Gmunden, gdzie została pochowana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz